• senator@hraba.cz

V posledních dnech spustila vláda několik programů na podporu firem, které se potýkají s následky vládních opatření v souvislosti s bojem s pandemie koronaviru SARS-CoV-2. Podle mě by na tyto podpůrné programy měly mít nárok pouze ty obchodní korporace, které sídlí v České republice.

Státní podpora má totiž patřit pouze těm firmám, které daní v Česku. Firmy, které daní jinde, nemají mít na českou státní podporu nárok. Stát nemůže rozdávat peníze pro ty, kteří nepřispívají do našeho státního rozpočtu. Tímto krokem by se zajistilo zajistilo, že finanční prostředky s vládních programů se v budoucnu vrátí prostřednictvím přímých daní do našeho státního rozpočtu a tím tyto firmy přispějí ke snadnějšímu zvládnutí celé krize.

Pokud by stát podporoval i firmy sídlící v daňových rájích, bylo by to velká rána pro české daňové poplatníky. Stopněme proto finanční podporu v krizi pro firmy, které sídlí a tedy daní v daňových rájích. K podobnému opatření nyní přistupují i další evropské státy. Prozatím toto oznámilo Polsko a Dánsko, spekuluje se, že k podobnému kroku přistoupí i britská vláda Borise Johnsona.

Za daňové ráje se považují ty státy, kde firmy platí nulové nebo velmi nízké daně. Konkrétně jde například o Bahamy, Kajmanské ostrovy, Panama nebo Gibraltar. V roce 2019 se odhadoval počet českých firem sídlících v daňových rájích na více jak 12 tisíc.