• senator@hraba.cz

Tresty za týrání zvířat jsou dnes dost nízké a pachatelé této trestné činnosti jsou si toho vědomi, že v případě odsouzení mohou skončit „pouze“ s podmínkou nebo peněžitý trest v desítkách tisíc korun. Nastal čas na zpřísnění trestů tak, aby měl preventivní účinek a ty, kdo zvířata týrají, od tohoto jednání odradil.

Proto jsem přednesl na jednání ústavně-právního výboru Senátu pozměňovací návrh, který by zvýšil tresty za týrání zvířat až na 3 roky odnětí svobody.

Dále zvýšení až na 5 let odnětí svobody v případech, že někdo týrá zvířata opakovaně, dlouhodobě nebo na veřejnosti. A zvýšení trestu odnětí svobody až na 6 let, pokud tak pachatel činní zvláště surovým způsobem nebo na větším počtu zvířat.

Návrh, který jsem předložil, také počítá se zvýšením trestů za chov v „množírnách“ v určitých případech až na 10 let odnětí svobody. Ústavně-právní výbor tento pozměňovací návrh bohužel nepřijal, nicméně tento boj nevzdávám. O zákonu bude ještě jednat senátní zdravotnický výbor a věřím, že se mi podaří přesvědčit další senátory také na jednání pléna, které se bude konat na konci ledna.

Protože týrání zvířat musíme přestat tolerovat.

Chci poděkovat za spolupráci kolegovi poslanci Dominiku Ferimu, se kterým jsme tento pozměňovací návrh konzultovali.