• senator@hraba.cz

Máte-li chvíli, řeknu vám, jak je to aktuálně s článkem 66, situací kolem prezidenta a roli Senátu.

Celou dobu říkám (a je důležité to opakovat), že článek 66 není nic jiného, než dočasné přenesení prezidenta na předsedu vlády a předsedu Sněmovny po dobu, kdy prezident ze zdravotních důvodů nemůže rozhodovat. Zpráva ÚVN z 18. října 2021 tuto nemožnost v případě prezidenta potvrzovala. Po zlepšení stavu Miloše Zemana a telefonickém rozhovoru pro Frekvenci 1 se ale situace objektivně změnila.

Negativní roli v tomto bohužel sehráli někteří lidé z prezidentské kanceláře, kteří mlčeli a mlžili když informovat měli. V trestněprávní rovině jejich možná pochybení řeší policie a městské státní zastupitelství v Praze. My v Senátu řešíme „pouze“ rovinu ústavněprávní.

Od prezidenta Zemana se teď z ústavního hlediska neočekává nic jiného, než aby jmenoval nového premiéra, přijal demisi staré vlády a jmenoval ministry vlády nové. To prezident slíbil, že udělá.

A proto jsme se na ústavní komisi shodli, že prozatím nebudeme doporučovat Senátu jednání k aktivaci článku 66.

Pokud ale opět budou informace nasvědčovat tomu, že prezident Zeman není schopen vykonávat významné pravomoce (jmenování ministrů, atd.), a zpráva konsilia to bude signalizovat, vyžádáme si další zprávu ošetřujícího lékaře. V případě, že zpráva potvrdí vážnost jeho zdravotního stavu, bude bezodkladně svolána schůze Senátu, na které bude navržena aktivace článku 66.

Celá ta situace opravdu není nic, co bych chtěl řešit každý den. Je mi líto, že něco takového musíme řešit, protože jsme jen lidé a zdraví máme každý jen jedno. Proto bych si přál, aby z celé veřejné debaty zmizely zbytečně přehnané emoce.

Já doufám, že vše poběží tak, jak má.