• senator@hraba.cz

Naše země se může pyšnit několika významnými lékaři, chemiky a přírodovědci, kteří přispívají svými objevy k boji s různými závažnými chorobami. A teď, v době šíření koronavirové infekce, se světově známou stala genetička Soňa Peková, kterou jsem se rozhodl navrhnout na Medaili za zásluhy v oblasti vědy.

Oznamuji to právě teď, protože jako senátor mám právo navrhnout někoho, koho si vážím, na státní vyznamenání pouze do konce března. A já si vybral právě paní doktorku Pekovou, řeknu vám proč.

Paní doktorka přišla s jednodušším způsobem testování SARS-CoV-2, než nabízely ostatní laboratoře. Test nabídla bez nároku na finanční kompenzace všem laboratořím, které o něj projevily zájem. Ten byl nemalý. V Evropě i ve Spojených státech. V době, kdy nemocných přibývá, je třeba ocenit objev doktorky Pekové, neboť její test je pro běžné testování velkého množství vzorků rychlejší a jednodušší a tím pádem umožňuje účinnější boj nákazou.

V jednání paní doktorky vidím významný přínos i v rovině morální. V době, kdy se šíři obavy, ukázala paní doktorka svým klidným přístupem správnou cestu, jak se v podobné situaci zachovat. Respektovala nařízení státních orgánů, neosočovala své oponenty, ale v rámci svých možností se snažila vyvinout test, který by mohly použít ostatní laboratoře.