• senator@hraba.cz

V současnosti nemohou poslanci horní komoru přehlasovat pouze ve dvou případech: při změně Ústavy a při úpravě volebních zákonů. To se může v budoucnu změnit. Senátor a předseda senátní komise pro Ústavu Zdeněk Hraba přichází s novelou Ústavy, která má nově mezi tyto normy zařadit i zákon o Ústavním soudu, Nejvyšším kontrolním úřadu a České národní bance. Navrhovanou změnu podpořil ústavně-právní výbor Senátu.

„V současnosti mohou být jedněm z nejdůležitějších institucí, jako je Ústavní soud, ČNB nebo NKÚ, poměrně snadno změněny pravomoci i jejich působnost. A to prakticky pouze Sněmovnou,“ popisuje senátor Hraba. Podle jeho návrhu má být nově Senát nepřehlasovatelný v případě změn zákonů o zmíněných institucích. „Senát nyní při projednávání změn těchto zákonů nemůže sehrát roli pojistky, která se od něj očekává,“ říká Hraba. Podle něj dostanou touto novelou jedny z nejdůležitějších institucí České republiky záruku kontinuity.

„Například zákon o Ústavním soudu řeší i to, kdo a za jakých okolností se na něj může obracet,“ říká senátor Hraba. „To je jeden z důvodů, proč nemají mít rozhodující slovo pouze poslanci. Navržená novela zabrání unáhleným změnám ve fungování těchto institucí a naopak zajistí, že na případných změnách bude panovat široká shoda,“ dodává.

Navržená změna Ústavy si získala širokou podporu také na prosincovém jednání senátní komise pro Ústavu.